Autorii care vor publica "întrebări" cu temele de acasa de la liceu/universitate vor fi blocaţi definitiv.

China şi Statuia Libertăţii

A scris Xiusha, femeie, 18-21 ani (04/03/2009 - 15:03)

China şi Statuia Libertăţii

“optimistul îsi învaţă copilul engleza şi pesimistul îl invaţă chineza” (rîdeţi dacă e de rîs, mai degrabă e adevărat)

Criză peste tot. Lumea în alarmă. Îşi pierd casele. Rămîn fără serviciu. Somaj. Depresie.

Visul nostru american începe laten să se spulbere…şi, în mod paradoxal, probabil nu va trece mult şi se va orienta spre partea estică. China cu paşi mici dar siguri, insistent şi tot mai vizibil, se impune peste tot.

Inaugurează bănci în America, cumpără teritorii şi fac asta cu o lejeritate uluitoare! Acum toţi aşteaptă lovitura Chinei. Toţi tac şi aşteaptă…chiar şi americanii (sau în special ei).

Circula un banc că degrabă şi pe Statuia Libertăţii va scrie “Made in China”. De scris nu ştiu, dar dacă se va continua în acelaşi ritm, cu siguranţă chinezii vor ajunge s-o cumpere şi pe aceea.

Dacă în copilărie mă complexam groaznic că am ochii mici şi seamăn cu o chinezoaică, apoi degrabă mă voi mîndri cu asta! :)

Aşa că, apucaţi-vă, oameni buni de limba chineză!

Comentarii (10)

A scris Always_Dreaming la 04/03/2009 - 19:55:21

no way, xiusha. sa invetze cui ii place si are rabdare

A scris vitek911 la 04/03/2009 - 20:32:43

kiar acum ma apuk de invatsat kitsibushurile lor .. :D

A scris Xiusha la 04/03/2009 - 20:34:30

da,da, urmati-mi sfatul..mai apoi o sa-mi spuneti multumesc. :)

A scris ilenutz la 04/03/2009 - 21:10:12

ehhh...ferice de mine! :D

A scris Xiusha la 04/03/2009 - 21:28:12

de ce ? nu cumva stii chineza de-acum ? ;)

A scris Blu_Butterfly la 04/03/2009 - 21:29:30

Chinezoaicele au farmekul lor :DD.....Si io ma mandresk ......:))

A scris MiLLioner la 05/03/2009 - 00:49:58

Nu stiu eu ce cumpara Chinezii....dar dupa mine...sunt pe drumul de a pierde dintr-o lovitura 20,000,000 de locuri de Munca :))) Poate vor cumpara Islanda si Estonia :))))
Nu stiu...Nu stiu....intr-adevar sunt o putere =))) Caci sunt Multi.....dar SUA inca e pe departe de a isi ceda pozitiile.....(parerea mea)...
Imi aduc aminte cum se Rupeau acei Tigri Asiatici :))) Unde-s? =))) au mincat prea multi Hamburgheri?.....Din citeva click-uri toata turma de Investitii a iesit de acolo si a lasat Pustiu :))
Lovitura Chinei se va produce....daca Multi vor dori sa se produca....ca alternativa a deceptiei de SUA....

Mda....la ce bun scriu toate astea :))) "Sa Vedem...Sa Vedem....Ce-o sa iasăăă" (Piesa...A.S.I.A.) :)))

A scris jupuit la 05/03/2009 - 16:54:01

Eu vad o lupta apriga dintre Occident si Orient sau material vs spiritual.

A scris Sonny la 05/03/2009 - 19:39:35

Xiusha, da-mi voie să te contrazic.
Cea mai mare ţară vorbitoare de engleză nu-i SUA, ci China.
America are cca. 250 milioane de locuitori, pe când China cca 1,2 liliarde din care cca 40% vorbitori de engleză.
După câte ştiam eu.
Că de învăţat chineza e foarte greu şi sunt foarte multe dialecte.
Aşa că pune-ţi mâna pe limba română, până aşteptăm.

A scris Edward la 07/03/2009 - 21:09:19

Citind articolul şi comentariile, încep să sper că ţara noastră are şi ea viitor: - şi articolul e bun, şi comentariile sînt pe potriva lui. Măcar unii tineri să discute pe alte teme în afară de sex, distracţie şi pierdere de timp.
Mult succes şi realizări în viaţă vouă!